Kultivácia lesov v Paldenlingu

Kultivácia lesov v Paldenlingu

Po roztopení snehu a s prvými jarnými kvetmi bolo možné naplno uzrieť krásu vykonanej práce na kultivovaní lesov v Paldenlingu.

Centrum Paldenling sa nachádza v malej dedinke Lysa Gora v Nízkych Beskidách na juho-východe Poľska. Pre jeho výhodnú lokalitu na lazoch – mimo ruch mesta – a zároveň pre jeho dobrú prístupnosť aj autom sa toto centrum teší celoročnej návštevnosti ľudí – nie len poľskej ale aj iných národností , ktorí si prichádzajú odpočinúť, cvičiť yogu alebo meditovať.

Plocha pozemkov prekračuje 8 hektárov a dôstojné obhospodárenie či udržiavanie lesov, ktoré prevažujú na pozemkoch, v zdravej kondícii, predstavuje nemalú výzvu. Je avšak pre dlhodobé fungovanie centra vitálnou nevyhnutnosťou, keďže predstavuje nie len samovystačujúci zdroj palivového dreva, ale aj kultivované a zdravo-vyzerajúce lesy, kde sa hostia prechádzajú, piknikujú a kontemplujú. Oáza dokonalého odpočinku a meditácie v nádhernej prírode.

 

Úspešne sa:

  1. husto rastúce mladé lesy preriedili vyťažením nešľachetných stromov, umožňujúc tak nasledovný zdravý rast lesa.
  2. rozšírili lesné cestičky spájajúce hlavný dom a chatky na meditačné ústrania…
  3. vytiahli sa z potoka vetrom polámané stromy.. popílili a poukladali
  4. odstránili sa tŕne a kriaky, ktoré rýchlo vyrástli a znemožňovali tak výhľad na okolité vŕšky. Priestor medzi nimi z jednej z našich meditačnych kabín s príznačným menom – kabína “priestor”